خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

نقی زاده در مصاحبه با رادیو گفت وگو: حمایت مشاور برای انتخاب رشته دانشگاه ضروری است!

رئیس مرکز نوآوری مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور بهره مندی از مشاور برای انتخاب رشته دانشگاهی را ذاتا اشتباه خواند و در عین حال گفت: برای برخی رشته ها و رتبه ها حتما باید از مشاور کمک گرفت.

1398/05/23
|
09:15
|

رضا نقی زاده با حضور در برنامه "خیابان فرصت" از شبکه رادیویی گفت وگو با بیان اینکه امروز نوع انتخاب رشته بر اساس نفرات مختلف در کنکور تفاوت کرده است، یادآور شد: «در گذشته حتی برای رشته های معمولی رقابتی جدی صورت می گرفت ولی هم اینک دسته بندی ها تغییر کرده است.»

وی با بیان این مطلب، رشته ها را به دو سطح پر طرفدار و سایر رشته ها تقسیم بندی کرد و افزود: «آمارها نشان می دهد رقابت میان 5هزار نفر اول علوم پزشکی جدی است و برای رشته ریاضی نیز تنها میان 3 هزار نفر رقابتی جدی در جریان است.»

نقی زاده با بیان اینکه رشته های هنر و زبان نیز متفاوت بوده و شرایطی دیگر دارد، گفت: «افرادی که رتبه بالای زبان کسب کردند، احتمالا رتبه بالایی نیز در حوزه علوم ریاضی یا تجربی کسب کرده اند.»

وی اضافه کرد: «هم اینک توازن رشته ها در کنکور بر هم خورده است؛ یعنی برای سه رشته علوم پزشکی هرچه بیشتر هزینه کنید، باز هم قابل توجیه است.»

***مشاوره تحصیلی باید از دبیرستان کلید بخورد!

نقی زاده در مصاحبه با رادیو گفت وگو افزود: «بخشی از داوطلبان در خصوص استفاده از دفترچه مشاوره نمی گیرند. این مشاوره باید از دوران دبیرستان آغاز شده باشد ولی دانش آموز به قدری درگیر حاشیه هاست که این مهم را به تاخیر می اندازد.»

رئیس گروه تجاری سازی و مدیریت دانش، علم و فناوری مرکز تحقیقات سیاست های علمی کشور گفت: «آموزش و پرورش نسبت به مشاوره تحصیل نگاهی جدی ندارد. مسئله دیگر تغییرات پیاپی و بدون دلیل و منطق در نظام پذیرش کنکور است. قوانین جدید و سهمیه بندی های مختلف داوطلب را گیج می کند که بعنوان مثال با داشتن رتبه 500 قبول شود یا خیر!»

نقی زاده ادامه داد: «بخش اعظم این مشکل، ناشی از پراکندگی و نبود سیاست مشخص در نظام پذیرش است. در هر برنامه 5 ساله تغییراتی نیز در کنکور اعمال می شود و ما متعجب می مانیم که چرا تا این میزان استرس به گروهی از جامعه روا می دارند!»

وی در عین حال از تصمیمات کارشناسی نشده برای کنکور انتقاد کرد و گفت: «بعنوان مثال بومی گزینی ناشی از مباحث بسیاری اعم از موضوعات سیاسی است.»

دسترسی سریع
خیابان فرصت