خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

مدیر گروه ویروس‌شناسی انستیتو پاستور ایران: فعلا امکان تولید واکسن کرونا در ایران وجود ندارد

دکتر آزادمنش اظهار کرد : مرحله کشت ویروس در فرآیند تولید واکسن در ایران میسر نیست به همین دلیل تمامی مراحل تولید را نمی توان در داخل کشور انجام داد .

1399/01/19
|
13:51
|

برنامه " خیابان فرصت " با موضوع فعالیتهای علمی در مبارزه با کرونا در ارتباط تلفنی با دکتر کیهان آزادمنش، استاد و سرپرست تیم پاسخ سریع بیماریهای عفونی و مدیر گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

دکتر کیهان آزادمنش در آغاز با بیان اینکه برنامه ریزی کادر پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا تا آخر خرداد انجام شده است ، عنوان کرد : در حال حاضر در حال تدوین یک برنامه بلند مدت برای مقابله با این ویروس هستیم و روش های مختلف پیشگیری و شناسایی افراد مبتلا را بررسی می کنیم .

به عقیده آزاد منش به احتمال زیاد در سال آینده نیز شاهد شیوع این ویروس خواهیم بود حتی اگر زنجیره انتقال ویروس در تابستان قطع شود . به معنای دیگر نابودی این ویروس ممکن نخواهد بود و کنترل انتشار آن همچنان باید ادامه داشته باشد .

استاد و سرپرست تیم پاسخ سریع بیماریهای عفونی در پاسخ به سوالی در خصوص تشخیص ویروس در کشور گفت : دقیقا از پنجم بهمن ماه سال گذشته تست ویروس را با امکانات کمی که از زمان شیوع ویروس " مرس " در اختیار داشتیم آغاز کردیم چرا که بر اساس تجربه حدس می زدیم نوع جدیدی از کرونا ویروس ها منتشر شده است .

آزادمنش در ادامه مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو اضافه کرد : آزمایشگاه از 20 بهمن ماه ، روش های جدید تشخیص ویروس را در اختیار داشت و آمادگی هایی در سطح وزارت بهداشت مانند تشکیل جلسه پدافند غیرعامل برای ایجاد هماهنگی میان سازمان ها ایجاد شد. در واقع بخش بهداشت و درمان کشور نسبت به بیماری غفلت نکرد اما ابعاد آن بیش از آن چیزی بود که انتظار داشتیم.

وی روحیه و اراده کادر پزشکی و درمان کشور برای مقابله با ویروس کرونا را به زمان دفاع مقدس تشبیه کرد و گفت : یافته ها و تجربیات کشورمان در ماه اول ، هم اکنون در کشورهای اروپایی کشف می شود و درگیری ها و مشغله های زیاد بخش بهداشت و درمان کشور فرصت اعلام این یافته ها و اطلاعات را نداد .

مدیر گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران یکی از دلایل اصلی کاهش روند شیوع ویروس را درک مردم دانست و اظهار کرد : رفتار مردم در شرایط فعلی مستحق تقدیر است و موضوع مهم این است که نباید خسته شویم و روند را ادامه دهیم تا کادر پزشکی فرصتی برای یافتن راه حل مناسب داشته باشد.

آزادمنش عنوان کرد : در حال حاضر تست کرونا در سه روز انجام می شود و 53 کشور داخلی پیشنهاد تولید کیت های تشخیص را مطرح کرده اند که 5 شرکت بر اساس شایستگی انتخاب شده اند ، نمونه های اولیه را تولید کرده اند و انتظار می رود در آینده نزدیک به تولید انبوه برسد . میزان کیت های موجود در بیمارستان ها نیز تا یک ماه آینده پاسخگوی نیاز کادر درمان خواهد بود.

وی با بیان اینکه ماهیانه انجام بیش از 300هزار تست تشخیص نیاز است ، عنوان کرد : ظرفیت داخلی کشور برای تامین این نیاز کافی نبوده است اما در مدت کوتاهی تامین نیاز داخل با تولید و واردات انجام می شود.

آزادمنش در خاتمه برنامه " خیابان فرصت " رادیو گفت و گو درباره تولید واکسن این بیماری گفت : به دلیل عدم وجود محیط کشت ویروس در کشور امکان تولید واکسن در حال حاضر وجود ندارد . البته ممکن است با روش های نوینی که قبلا برای برخی ویروس ها آزمایش شده است نتایجی به دست آوریم . در حالت کلی نباید تمام فرآیندها در داخل کشور انجام شود ، درواقع می توان بخشی از کار مانند کشت را با همکاری آزمایشگاه های خارجی در یک چارچوب حقوقی مشخص که مجهز هستند انجام داد.

دسترسی سریع
خیابان فرصت