خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

جای خالی تکنیسین‌ها در کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی با اشاره به پایشی از کسب و کارهای حوزه دانش‌بنیان به طرح این موضوع پرداخت که در این بخش تکنیسین کم داریم و جوانان به یادگیری تکنیک ها نپرداخته اند.

1399/04/11
|
18:53

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مجید سروش دبیر کمیسیون کسب‌وکار و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران و عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در برنامه خیابان فرصت با موضوع نقش پارک‌های علم و فناوری برای توسعه فناوری در صنایع کشور گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد آن لازم و ملزوم یکدیگر هستند. اینکه چگونه می‌توان تفکیکی در تعاریف این دو قائل شد باید ببینیم اقتصاد چگونه می‌تواند از فضای این شرکت‌ها استفاده کند.

وی با بیان اینکه کسب‌وکارها غیر دانش‌بنیان هم باید بتوانند از توانایی بخش دانش‌بنیان استفاده کنند، ادامه داد: طی 70 سال اخیر موضوع پارک‌های علم و فناوری در دنیا مطرح شده و هدفش توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بوده و این موضوع اهمیت پیدا کرده است.

*حوزه دانش‌بنیان مبتنی بر نیاز اقتصادی و اجتماعی

سروش افزود: خیلی از حوزه‌های اقتصادی –غیردانش‌بنیان- با حمایت حاکمیتی به دنیا می‌آیند، اما حوزه دانش‌بنیان خود به خود متولد شد و این نشان می‌دهد یک نیاز اقتصادی و اجتماعی نسبت به حوزه دانش‌بنیان بود.

این فعال حوزه اقتصاد با بیان اینکه رابطه مستقیمی بین تعداد و حجم شرکت های دانش‌بنیان با اقتصاد کشورها وجود دارد، ادامه داد: به لحاظ محتوایی اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت های دانش‌بنیان جدای از هم نیستند.

در بخش دیگری سروش گفت: در این واقعیت اتفاق نظر وجود دارد که نیازمند ارزش آفرینی و ثروت آفرینی هستیم، ایجاد ثروت هم مراحلی دارد که در دنیا تجربه شده است. همان طور که یک زمان ایجاد ثروت با استفاده از منابع طبیعی شروع شد و بعد موضوع اقتصاد دانش‌بنیان رسید.

*هدف غایی ارزش آفرینی است

وی افزود: فناوری می‌تواند از سطح پایین تا بالا باشد و هدف غایی آن هم ایجاد ارزش و ثروت آفرینی است.

در ادامه عضو کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی با اشاره به 5 کارکرد پارک‌های علم و فناوری گفت: این پارک‌ها توسعه مبتنی بر فناوری را عام می کنند، ایجاد خوشه صنعتی می کنند، اشتغال‌زایی می‌کنند، در نهایت هم ابزاری هستند برای ارتباط صنعت و دانشگاه.

*رتبه بالای ایران در تربیت مهندس

وی همچنین گفت: در کشورمان بیش از همه کشورهای دنیا به لحاظ سرانه بیشترین تعداد مهندس را داریم و همچنین رتبه جهانی دوم یا سوم را در این بخش داریم. این اهمیت توجه به پارک‌های علم و فناوری را می‌رساند در حالی که بیش از 40 پارک علم و فناوری داریم، این پارک‌ها یک نشانگر هم برای اقتصاد هستند و می‌توانیم با استفاده از پارک‌ها احصا کنیم چه مشکلی در جامعه هست.

سروش اظهار داشت: باید نوآوری به شکلی به کار گرفته شود که بتوانیم رقابت کنیم و بازار آن را بپسندد. وگرنه هر سطحی از تکنولوژی فارغ از نگاه بازار محور محکوم به شکست است. همین امر توجه دولت را به این حوزه ضروری کرده است در ابتدا نیازمند حمایت دولت هستیم و ایجاد کارایی که انجام شد در مراحل بعد با گسترش کار، فعالیت ها اقتصادی می‌شود.

*هایتک‌ها همیشه در رقابت پیروز نیستند

وی در ادامه به طرح این موضوع پرداخت که همه شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر سطح تکنولوژی بالا در اکوسیستم دانش‌بنیان پذیرفته نمی‌شوند و پیروز هم نمی‌شوند.

این فعال حوزه اقتصاد گفت: مرکز رشد نوآوری موفق نمی‌شوند مگر اینکه ایجاد مرکز رشد و پارک علم و فناوری یک تجارت شود.

وی افزود: تجربه دنیا نشان می‌دهد سه عامل در موفقیت مراکز رشد و پارک های علم و فناوری دخیل است. یکی فاکتورهایی که وابسته به مکان است به عبارتی مکان دسترسی مناسب داشته باشد. بعد از آن برای افرادی که آنجا جمع می شوند زیرساخت مناسب باشد و در نهایت پشتیبانی دانش از آن‌ها وجود داشته باشد.

*لزوم بهبود روابطمان با دنیا

در بخش دیگری سروش تأکید کرد: بازارها در حوزه دانش‌بنیان محدود است و لازم است که روابطمان با دنیا بهتر شود.

سروش همچنین هشدار داد: اگر روزی درهای کشور باز شود ممکن است شرکت‌های شکل گرفته در داخل در حوزه دانش‌بنیان نابود شوند چون کارشان را بین المللی ندیده‌اند.

وی به ابراز گلایه‌ای هم از این موضوع پرداخت که براساس پایشی که انجام داده‌ایم در کسب و کارهای دانش‌بنیان جای تکنیسین‌ها خالی است و حجم زیادی از جوانان به جای یادگیری تکنیک‌ها به کسب تحصیلات تکمیلی پرداخته اند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت