خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

موسس مركز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا مطرح كرد؛ خلاء ایده پردازی تکنیسین ها در شرکت های دانش‌بنیان

بنیانگذار و موسس مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا : پایه اقتصادی قوی برای اقتصادهای مبتنی بر تکنولوژی سطح بالا (هایتک) در کشور وجود ندارد.

1399/04/12
|
11:19

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، ندا نیکوش بنیانگذار و موسس مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا در برنامه خیابان فرصت با موضوع نقش پارک‌های علم و فناوری برای توسعه فناوری در صنایع کشور با اشاره به اینکه فرایندهای مختلف در اطرف مان بر پایه و علم دانش هستند و هیچ فرایندی نیست که بر پایه علم و دانش نباشد، گفت: همه جنبه‌ها باید بر پایه دانش و آگاهی باشند.

وی با اشاره به هوشمندی سیاستگذاران در توجه به مراکز نوآوری و ایجاد پارک‌های علم و فناوری گفت: دانشگاه‌ها در ایران به طور کلی مسیر خودش را می‌رود و تولید علمی بالایی دارد چرا که براساس چالش‌ها و نیازهای دنیای بیرون از ایران فعالیت می‌کند. همین هم موجب شده است که جوانان فارغ التحصیل ایرانی به راحتی در خارج از کشور پذیرفته می‌شوند، اما در این طرف صنعت قرار دارد که با نگاه قدیمی در حال پیشروی است. [اشاره به نگاه سنتی حاکم در بخش صنعت] جدایی این دو مسیر سیاستگذاران را به اینجا رساند که این بخش‌ها را با کمک حلقه‌هایی وصل کنند.

*نقش حلقه‌های واسط صنعت و دانشگاه

وی افزود: در یک جا حلقه‌ها می شود اقتصاد دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری؛ البته این‌ها نقش شان را ایفا می کنند اما نمی‌توان گفت با وجود مشکلاتی که هست می‌توانند به درستی کار کنند. تمام این ساز و کارهایی -که برای این اتصال- ارزشمند هستند، ولی کافی نیست.

در بخش دیگری نیکوش گفت: مدتی است که بر ساختارهای پارک‌ها و مراکز رشد و نوآوری مطالعه می‌کردم. متوجه شدم در دنیا برای ورود پارک‌ها علم و فناوری به بازار محدودیت‌ها برطرف می شود. در این بخش تحریک نوآوری، ترویج سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در نظر گرفته می شود.

موسس مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا در ادامه گفت: نمی‌توان کارآفرین تولید کرد، بلکه وقتی افرادی در شرایط – مناسب - قرار می گیرند، کارآفرین ها تولید می شوند.

*اهمیت گام های کوچک برای اصلاح

در ادامه این فعال اقتصادی در حوزه اقتصاد نوآورانه توضیحاتی درباره موسسه «وستا» داد و از استقبال این مجموعه برای پذیرش ایده های جوانان و ثبت آن در سایت این موسسه گفت و به طرح این موضوع پرداخت که تحریک نوآوری و ترویج سرمایه گذاری را انجام می دهیم.

وی با اشاره به اینکه نمی توان کل کشور را اصلاح کرد و به قدم های کوچک راضی هستیم و اهمیت برداشتن چنین گام هایی گفت: این یک فرصت است که جوانان به سمت ما می آیند و اگر بتوانیم در سال فقط 2 شرکت را وارد بازار کار کنیم برای مان کافیست.

نیکوش با اشاره به ماجرای ورودش به کشور و تأسیس شرکتی در حوزه یک آنزیم به عنوان صنایع با تکنولوژی سطح بالا (هایتک) گفت: صنایعی که می توانستند از محصول مان استفاده کنند شناخت درستی از محصول مان نداشتند و جلسات موثری برای معرفی محصول‌مان نداشتیم. برای همین تلاش کردیم به صادرات آن فکر کنیم.

*ضعف در پایه های اقتصادی هایتک

وی نتیجه گرفت: پایه اقتصادی قوی برای اقتصادهای مبتنی بر تکنولوژی سطح بالا (هایتک) نداریم.

موسس مرکز نوآوری باز و انتقال فناوری وستا از لزوم همکاری وزراتخانه های مختلف هم در این بخش صحبت کرد.

در بخش دیگری نیکوش گفت: نزدیک به یک قرن است که در آمریکا گروهی کار کردن –به کودکان و نوجوانان- آموزش داده می شود. در حالی که در ایران 2 نفر –نمی توانند- باهم کار نمی کنند مگر اینکه به انشعاب بین شان منجر شود.

وی گفت: ضعف آموزشی داریم، اگر دانشگاه می خواهد موفق شود باید یک مرحله به عقب برویم در آموزش و پرورش و مهد کودک ها رشد کنیم. اینکه مشکلی داریم بیندازیم گردن پارک های علم و فناوری ساده اندیشی است.

*مهد کودک نقطه شروع فعالیت اقتصادی نوآورانه باشد

در بخش پایانی این فعال در حوزه اقتصاد نوآوری از پیشنهادش در جلسه ای به معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت و خاطر نشان کرد: پیشنهاد کردم که افتتاح مرکز نوآوری را در مهد کودک ها شروع کنید، باید از کودکی تیم سازی کردن و کار کردن با تیم اولویت پیدا کند.

وی همچنین گفت: باید به اقتصاد های مبتنی بر تکنولوژی سطح پایین توجه شود تا خلق فناوری صورت بگیرد به اقتصادهای سطح بالای تکنولوژی (هایتک) منجر شود.

نیکوش همچنین از خلاء ایده پردازی تکنیسین ها در بخش های دانش‌بنیان و افرادی که به صورت تجربی کار کرده اند نیز ابراز گلایه کرد.

دسترسی سریع
خیابان فرصت