خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

ایجاد 150مرکز نوآوری به همت معاونت علمی‌وفناوری درکل کشور

معاون دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد 150مرکز نوآوری به همت این معاونت و به منظور رونق اقتصاد دانش‌بنیان در کشور خبر داد.

1399/06/04
|
11:32
|

زهرا هاشمی در مصاحبه با برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: امروزه اقتصاد دانش بنیان مورد توجه قرار گرفته و شرکت‌های دانش بنیان بعنوان رکن اصلی این اقتصاد، شناخته شده‌اند.

وی افزود: این شرکت‌ها برای شناخته شدن، نیازمند بستر و زیر ساخت هستند و معاونت علمی بخوبی توانسته این بستر و زیر ساخت را فراهم آورد.
هاشمی نبود حلقه واسط میان ایده تا محصول را در گذشته از مشکلات بازاری شدن محصولات دانش بنیان خواند و تصریح کرد: با سیاست گذاری‌های معاونت علمی ریاست جمهوری، سعی شده زنجیره ایده تا محصول تکمیل شود که شامل سیاست گذاری، تامین مالی، بازار سازی و ایجاد زیر ساخت‌ها برای زیست بوم نوآوری است.

*مراکز نوآوری ایده را به محصول تبدیل می‌کنند

وی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد را از جمله همین بستر‌ها معرفی کرد و گفت: در دوره جدید توجه زیادی به مراکز نوآوری شده و سعی شده این مراکز با هدف شکل گیری ایده و توسعه و توانمند سازی ارتقا یابد.
هاشمی مراکز نوآوری را به عنوان بستری برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان معرفی نمود و اضافه کرد: مراکز نوآوری بازوی توانمند سازی شرکت‌های دانش بنیان تلقی می‌شود و جذب و پذیرش ایده و توانمند شدن آن را رونق می‌دهد.
معاون دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تلاش این معاونت به منظور ایجاد 150 مرکز نوآوری در سراسر کشور خبر داد و افزود: با توجه به آمایش سرزمین و نیازهای کشور، مراکز نوآوری در حوزه دانشگاهی و بخش خصوصی شکل گرفت.

*حامی بخش خصوصی هستیم

همچنین احسان صفرنواده کارشناس حوزه استارتاپ در مصاحبه با برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو، با اشاره به نقش آفرینی صندق نوآوری و شکوفایی و پر کردن خلأ تامین مالی برای شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: این صندوق همچنین ارتباطی جذاب با بخش خصوصی دارد اما معاونت علمی بعنوان یک رکن سیاست گذار ریل سازی کرده و حامی بخش‌های خصوصی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با این تعریف، بخش خصوصی را بازیگر اصلی شتاب دهنده‌ها در کشور دانست و افزود: بسیاری مراکز نوآوری و استارتاپ‌ها از بخش خصوصی هستند و سیاست گذاری دوستان هم، جان دادن به بخش خصوصی است.
صفرنواده با اعلام این دغدغه که آیا در سالیان آتی همین روند حفظ خواهد شد، یا خیر گفت: در این رابطه بخش خصوصی قدری استقلال یافته و مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی معتقدند رویه در پیش گرفته شده موجب استقلال این بخش می‌شود بگونه‌ای که اگر روزی دولت نتوانست پشت این اکوسیستم باشد، شتاب دهنده‌ها قادر به ایستادن روی پای خود باشند و مراکز رشد توان اداره‌ خود را داشته باشند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت