خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

"صندوق نوآوری و شکوفایی" به ارزش‌افزوده در کشور می‌انجامد

مدیر مهندسی وتعالی سازمانی صندوق نوآوری وشکوفایی ریاست‌جمهوری تامین‌مالی شرکت‌های دانش‌بنیان توسط صندوق نوآوری وشکوفایی را مثبت ارزیابی کرد وگفت: این صندوق قصد دارد اقتصاد را به سمت ارزش‌افزوده فراوان رهنمون سازد.

1399/06/05
|
08:36
|

صادق رسولی در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو، با اشاره به سخنی از یک اقتصاددان امریکایی اعلام کرد: موتور اقتصاد، نوآوری است که ماحصل آن ارزش آفرینی می‌باشد.

وی افزود: ما از فرایندهای این حوزه بسیار الگوبرداری کرده‌ایم که دانش بنیان کردن شرکت‌ها و تامین مالی آن‌ها را پوشش داده است؛ همچنین شرکت‌ها را از مرحله "بذر" تامین مالی کرده تا به بلوغ برسد و در سکوی پرتاب قرار گیرد.

رسولی ادامه داد: این روش ارزش آفرین بیزینس‌ها را از زمان ایده به استارتاپ بدل می‌کند و حتی از مرحله استارتاپ خارج می‌سازد تا به درآمدزایی برسد.

وی یادآور شد: اولین سری شرکت‌های دانش بنیان در شهریور سال 92 از کارگروه تعیین صلاحیت گذر کرده و به سوی کریدور تامین مالی حرکت نمود و به صندوق نوآوری و شکوفایی وارد شده است.

رسولی خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی نهادی تازه تاسیس است که عمده‌ی دوران فعالیتِ آن در همین دولت شکل گرفت.

وی تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان توسط صندوق نوآوری و شکوفایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این صندوق قصد دارد اقتصاد را به سمت ارزش افزوده فراوان رهنمون سازد. بعنوان مثال بر اساس آمار وزارت اقتصاد، 80هزار بنگاه اقتصادی در کشور داریم که عمدتا ارزش افزوده فراوان ندارند و باید بر اسکوپ خاصی از این شرکت‌ها تمرکز شود که با در اختیار داشتن المان‌های فناورانه، موجب ارزش افزوده فراوان شوند.

رسولی در بخشی دیگر از این برنامه رادیویی اظهار کرد: در بررس‌های آینده پژوهانه، نیاز سنجی‌های مختلفی انجام می‌شود که دائما هم در حال انجام است و از سال 97به بعد، با هیئت عامل جدیدِ صندوق نوآوری و شکوفایی، خدمات تامین مالی جهش کمی و کیفی داشته است.

وی گفت: آمار نشان می‌دهد این صندوق تا چه میزان اقداماتی موثر و مهم انجام داده و خدمات به سمتی رفته که نیاز اصلی شرکت‌ها سنجیده تا مورد حمایت و کمک صندوق و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گیرد.

رسولی یادآور شد: یکی از استراتژی‌های اتخاذ شده، خروج صندوق نوآوری و شکوفایی از تصدی گری مالی و ورود به مرحله سیاست گذاری است که طی دو سال اخیر، افزون بر 30 الی 40 میلیارد تومان پول به بازیگران بخش خصوصی تزریق کرده است که بخش اکوسیستم دانش بنیان و صندوق‌های پژوهش و فناوری را شامل می‌شود.

مدیر مهندسی و تعالی سازمانی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: این صندوق‌ها باید ضمن شناسایی نیاز شرکت‌های دانش بنیان، با سرعت بیشتری خدمات را به شرکت‌ها ارائه دهند.

رسولی اضافه کرد: علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان که عمدتا شامل بخش خصوصی هستند، بازیگران دیگری هم مانند شتاب دهنده‌ها و کارگزاران داریم که توانایی حمایت گری دارند تا شرکت‌های دانش بنیان دیگری هم ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: از این طریق، جوانان با ایده‌های خلاق رشد کرده و شرکت‌های آن‌ها به مراحل استارتاپی و ایجاد شرکت‌های تجاری خواهند رسید.

دسترسی سریع
خیابان فرصت