خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

حوزه "دانش بنیان" پاسخ بسیاری از مشکلات کشور را داده است

معاون مطالعه و تصویب طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حوزه دانش بنیان را پاسخ به بسیاری از مشکلات و معضلات در زندگی روزمره عنوان کرد.

1399/06/05
|
10:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمدمهدی امینی در گفتگو با برنامه "خیابان فرصت" با اشاره به شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: دوره ای که آقای ستاری ریاست این معاونت را عهده دار شد، دوره اثبات آن بود و جامعه علمی کشور احساس کرد موضوعی بنام دانش بنیان وجود دارد.

وی مقوله دانش بنیانی را راه حل بسیاری از مسائل دانست و افزود: این مهم در بسیاری حوزه ها برای کشور اثبات کرد که راهکار توسط حوزه دانش بنیان قابل حل است. بگونه ای که فضای استارتاپی در کشور گسترش یافته است و مسائلی که پیشتر بعنوان مقوله های حل ناشدنی پذیرفته بودیم، نظیر خدمات درون شهری و مسافرتی، امروز با پدیده "دانش بنیان" رنگ و بویی دیگر به خود گرفته است.

امینی گفت: در دوره جدید فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ظهور یکسری استارتاپ ها، بیزینس و کسب و کارهای جدیدی شکل گرفته است و وقتی این فضا ایجاد شد، مردم باور کردند فضایی تحت عنوان نوآوری و دانش بنیان وجود دارد که زندگی را برای آن ها بهتر و سهل تر خواهد کرد.

وی آینده پژوهی را از دیگر دستاوردهای پدیده دانش بنیان برشمرد و افزود: با نگاهی آینده پژوهانه می توانیم مسائل و چالش های آینده را شناسایی کرده و آن را حل و فصل کنیم.

امینی ادامه داد: در دوره کنونیِ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رصد چالش ها و مسائل و مشکلات کشور در معاونت در قالب سیاست گذاری ها انجام گرفت و معاونت علمی مدل های کسب و کار جدید را در دنیا شناسایی و در قالب کتب و مجلدهایی آن را منتشر نمود.

معاون مطالعه و تصویب طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: کار ارزشمند دیگر معاونت علمی ریاست جمهوری شناسایی چالش ها و پاسخ دهی بر اساس دانش بنیانی بود که مواردی شامل آب و محیط زیست، کشاورزی، منسوجات و حمل و نقل را شامل می‌شود.

امینی با اعلام اینکه با چنین روندی ظرفیت هایی را بر اساس شرکت های دانش بنیان برای پاسخ دهی به مشکلات حوزه های مذکور تدارک دیده ایم، ادامه داد: این موارد در بحث های حمایتی دیده شده که از ایده تا بازار را پوشش می دهد؛ همچنین از ظرفیت صندوق نوآوری و شکوفایی برای تامین مالی از اینگونه موارد بهره گیری کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: این فرایند ها تا پیش از حضور آقای ستاری در مجموعه معاونت علمی و فناوری انجام نشده بود. البته نهادهایی این روند را پوشش می دادند اما نهادی که بطور خاص با در دست داشتن ابزارها فضا را شناسایی کرده و راه حل ارائه دهد، در کشورمان جایی نداشت.

امینی گفت: این برنامه ها بخوبی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال رصد معضلات و یافتن راه حل و پیگیری توسط حوزه دانش بنیانی است.

دسترسی سریع
خیابان فرصت