خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

بودن یا نبودن كنكور؛ این کاغذ پاره‌ها "آب و نان" نمی‌شود

نماینده دوره هشتم مجلس تاکید کرد فرزندان پیش از دریافت مدرک دانشگاهی، باید مهارت‌های اجتماعی و کسب درآمد را فراگیرند و گفت: یک کاغذ پاره پاسخگوی هیچ‌یک از این نیازها نیست.

1399/06/12
|
13:01
|

شاهرخ رامین در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه کنکور در دهه‌های قبل صد در صد مسیر زندگی افراد جامعه را ترسیم می‌کرد، گفت: جوانان ظرف 4 ساعت حاصل تلاش خود و خانواده را پیش رو می‌بینند و این اشتباه است.

وی با بیان اینکه با حذف کنکور همچنان رقابت بر سر کرسی‌های مرغوب دانشگاهی وجود دارد، افزود: بدین منظور شاید ملاکی برای تعیین جوانان شایسته در این رشته‌ها وجود داشته باشد.

رامین با اشاره به نظریه جایگزینی معدل به جای کنکور اظهار کرد: این روش از استانداردها فاصله می‌گیرد چراکه معدل دانش آموزان در شهرستان و مدارس مختلف یکسان نیست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از نظامی حد واسط میان دوگانه‌ی بودن یا نبودن کنکور سخن گفت و افزود: این نگاه می‌گوید کنکور باشد ولی ترکیباتی دیگر را باید پیاده سازی کنیم؛ بعنوان مثال رشته‌هایی که رقابتی بر سر آن وجود ندارد، باید حذف شود.

رامین با بیان اینکه چنین رویه‌ای اتفاق افتاده است و تعداد بسیاری از صندلی‌های دانشگاهی هزینه‌ای شده است، گفت: امروز تعداد کرسی‌ها از میزان دانشجویان بیشتر است و لذا می‌توان الگویی بینابین را اجرایی کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه نه می‌توان کنکور را چنان حذف کرد که قادر به جایگزینی ملاکی دیگر نباشیم و یا اینقدر به آن وابسته باشیم که به فرزندان ما صدمه وارد آورد.

رامین به رادیو گفت‌وگو گفت: امسال با وجود سخت گیری‌ها حفظ امنیت کنکور با سختی بسیار مواجه بود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ کنکور اظهار کرد: گروه بسیاری از صندلی‌ها باید از شیوه کنکور حذف شده و از طرفی درصدی از نمرات به امتحان نهایی تخصیص یابد؛ البته این کارها از پیش انجام شده است.

رامین اقدامات فرهنگی را مهم تر از این حذف و اضافات دانست و افزود: فرزندان ما باید فرا گیرند که مدیریت زندگی آینده خود را چگونه راهبری کنند. پس نه به یک کاغذ پاره؛ بلکه به مهارتی نیاز دارند تا ضروریات زندگی را بشناسند.

این عضو اسبق کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از دیگر الزامات آموزشی فرزندان را آگاهی از حقوق سیاسی خود در جامعه دانست و افزود: آن‌ها باید نوع رفتار را نسبت به مافوق و مادون و هم سطحان خود بشناسند و بدانند در ازای این حقوق چه وظایفی دارند.

رامین در نهایت چگونگی "در آوردن نان" و اداره زندگی را مهم ترین اولویت آموزش برای جوانان دانست و تاکید کرد: در واقع کاغذ پاره‌ای بنام مدرک دانشگاهی پاسخگوی هیچ یک از این نیازها نیست.

وی خاطرنشان کرد: با تاخت و تاز صرف به کنکور، فقط وقت فرزندان‌مان را تلف می‌کنیم.

رامین با بیان اینکه مبانی عملی را به جای تئوری باید جایگزین کرد، افزود: همچنین می‌توان کنکور دکترا را حذف کرد؛ بگونه‌ای که در بسیاری از کشورهای اروپایی چنین چیزی مرسوم نیست و از رشته‌های علوم پایه، دانشجویان نخبه را برای تحصیل در رشته طب برمی گزینند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت