خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

گفتگو با استاد اورعی درباره نشریات علمی؛ نقش یافته‌های علمی در تولید ناخالص داخلی

رئیس اتحادیه انجمن‌های انرژی ایران گفت: تحقیقاتی که به کاربردی خاص در صنعت و با هدف ارتقای تکنولوژی و بالا بردن تولید ناخالص ملی منجر نشود، جز یافته‌های علمی موفق نخواهد بود.

1399/06/18
|
11:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سیدهاشم اورعی میرزمانی با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "خیابان فرصت" مجلات علمی را به عنوان مکانیزمی برای انتشار یافته‌های جدید معرفی کرد و گفت: چرخه کامل این فرایند بگونه‌ای است که کار از تحقیقات علمی آغاز شده و نتیجه‌ی آن به بخش فناوری تبدیل می‌شود و مجلات علمی، عامل انتشار این تحقیقات هستند.

وی با بیان اینکه در علوم کاربردی، انتشار علم در نهایت باید به حوزه صنعت گسیل پیدا کند و به ارتقای کیفیت و بهره وری در صنعتی مبدل شود، خاطرنشان کرد: نتیجه این امر در رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی باید بروز و ظهور یابد.

اورعی افزود: مخاطبین نشریات علمی، افراد علاقمند به نتیجه‌ی تحقیقات صنعتی و درگیر در شکل دادن به فناوری برای استفاده از صنعت می‌باشند؛ لذا این مجرا از تحقیقات شروع شده و با گذر از مسیر فناوری و صنعت، در اقتصاد کشور و تولید ناخالص داخلی بروز پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در بخش تحقیقات یعنی زنجیره اول این ردیف، محققین جای می‌گیرند که در مراکز علمی فعالیت دارند که نتیجه تحقیقات خود را با استفاده از مجلات علمی به فعالان در حوزه فناوری منتقل می‌کنند.

اورعی با اعلام اینکه نتایج تحقیقات باید کاربردی سازی شود و صرفا از محتوای منتشر شده در یک مجله فاصله بگیرد، افزود: در حوزه تحقیقات تا چند دهه قبل پروژه‌های متعددی در زمینه لیزر انجام شد و در نهایت فناوری لیزرینگ شکل گرفت و امروز به جایی رسیده است که در پزشکی، جراحی را متأثر کرده است.

استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: تحقیقاتی که به کاربردی خاص در صنعت و با هدف ارتقای تکنولوژی و بالا بردن تولید ناخالص ملی منجر نشود، جز یافته‌های موفق محسوب نمی‌گردد؛ لذا مطالب منتشر شده در مجلات علمی باید کاربردی بوده و مبتنی بر نیاز جامعه باشد؛ نه بصورتی که یک پروژه تحقیقاتی صرفا به منظور نگاشتن چند مقاله انجام گیرد و در چند نشریه علمی به چاپ برسد.

اورعی گفت: اگر چرخه تحقیقات، فناوری، صنعت و اقتصاد را به طور کامل دور بزنیم و منجر به بروز و ظهور تحقیقات، در صنعت شویم در نتیجه به محصولی نظیر مرسدس بنز می‌رسیم که از دل صنعتِ خودروسازیِ آلمان استخراج شد ولی اگر درپیِ راه‌های آسان و سهل باشیم (که متاسفانه درپاره‌ای موارد، در همین مسیر قدم بر می‌داریم) و از میانبُرهای اشتباه استفاده کنیم و برخی تعاریف را تغییر دهیم، به خروجی [مفتضحی] همچون پراید در صنعتِ خودروسازیِ داخلی می‌رسیم.

وی چنین رویه‌ای را از ایرادات اصلی کشور برشمرد که مبتنی بر نیازهای جامعه، دست به تحقیقات علمی نمی‌زنیم.

اورعی با بیان این مطلب افزود: در کشور اینگونه نیست که ابتدا یک نیاز احصا شده باشد و برای رفع آن، تحقیقات علمی صورت گیرد؛ لذا اگر ارزیابی صحیح از میزان تاثیر گذاری فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی انجام دهیم، با انتشار آمار و ارقام صرف در زمینه تولید علم، به جایی نمی‌رسیم.

وی با تاکید بر اینکه تعداد مقالات چاپ شده معیار غلط و اشتباهی است، گفت: معیار واقعی، ارزش افزوده توسط تحقیقات و نقش آن در بالا بردن تولید ناخالص داخلی است.

دسترسی سریع
خیابان فرصت