خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

پل شناور هورالعظیم در عملیات خیبر ظرف 18روز ساخته شد

محمود تولایی در رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه بلوغ دانش در شرایط اضطراری جنگ شکوفا شده بود، تاکید کرد که پل شناور هورالعظیم از شاهکارهای مهندسی در عملیات خیبر ظرف 18روز ساخته شد.

1399/07/01
|
09:42
|

محمود تولایی، رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک نور در دانشگاه بقیه الله(عج) با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "خیابان فرصت" در شبکه رادیویی گفت‌وگو ضمن یادآوریِ آغاز جنگ 8ساله که دشمن بعثی با وجود تمام تجارب از جنگ‌های کلاسیک و پیشرفته به کشورمان حمله کرد، گفت: ایران تازه انقلاب را پشت سر گذاشته بود و نیروهای انقلابی سازماندهی درستی نداشتند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی سرزمین ما مورد این هجمه ناجوانمردانه قرار گرفت؛ شاهد بودیم آنانی که در شهرهای درگیر، در حال نبرد بودند، با تمام توان و جان خود به میدان پا گذاشتند و آحاد ملت از سراسر کشور وارد میدان شدند.

تولایی دانشگاهیان، کارگران و دانشجویان را گروهی دانست که پا به پای رزمندگان وارد میدان نبرد شدند و ادامه داد: همین دانشجویان و دانشگاهیانی که وارد این صحنه‌ها شدند، همچون یک رزمنده معمولی خوش درخشیدند و کم کم احساس کردند که باید در حوزه‌های تخصصی خود، گام‌هایی بردارند و در حقیقت بسیاری از متخصصینِ یگان‌های مهندسی رزمی را شکل دادند و سنگرسازی‌های استاندارد و مستحکم را بوجود آوردند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران وجود این دانشجویان متخصص را موجب ارتقای توانِ مهندسی رزمی نبرد ایران علیه دشمن خواند و تصریح کرد: ایجاد موانع، راه‌های مواصلاتی، ساخت سنگر، پناهگاه و بسیاری از پل‌ها و نیز احداث راه و سایر استحکامات کارهای برجسته‌ای بودند که از منظر دانش، تخصصی عمیق را در دل خود داشت و در شرایط اضطرار به مراحل بلوغ و بهره برداری رسید.

تولایی خاطرنشان کرد: امروز قابل تأمل است که مهندسان حوزه عمران چگونه در شرایط هور، رمل و باتلاق می‌توانند ایجاد جاده یا ارتباطات کنند. در همین راستا در عملیات‌های بدر و خیبر که نیروهای خودی باید به جزیره مجنون متصل می‌شدند، توان مهندسی ایران پل‌هایی خاص و استثنایی را شکل داد و پلی شناور به طول 1300 متری بر هورالعظیم در عملیات خیبر ساخته شد که از شاهکارهای مهندسی بچه‌های ایران بود.

وی با اشاره به فرصت زمانی 18 روزه برای ساخت این پل شناور، آن هم در میان آتش توپخانه دشمن و قتل عام بسیاری از نیروهای لشکرها در جزایر مجنون، گفت: امروز در شرایط صلح و در دسترس بودنِ همه امکانات، برای ساخت چنین سازه‌هایی مدت زمان بسیار طولانی صرفِ وقت می‌شود [و حتی پروژه‌ها تکمیل نمی‌شوند].

تولایی یادآوری کرد: در عملیات والفجر8 دو پل عظیم روی اروند به طول یک کیلومتر احداث شد؛ خاصه اینکه اروند جزر و مد شدیدی داشت و سرعت آب اجازه نمی‌داد این پل‌ها سر جای خود مستقر بماند و لذا مجبور بودند برای حفظ آن، دست به تخریب بزنند تا دشمن قادر به شناسایی سازه‌ها نباشد.

وی همچنین تحلیل‌های امروزی را دربردارنده‌ی حرکت‌هایی نوآورانه در زمان جنگ دانست که استعداد انسانی و ظرفیت علمی را برای حل دغدغه و مسئله‌ای ناشدنی به کار می‌انداخت و زنده ماندنِ این نوآوری را برآمده از راز پیروزی رزمندگان اسلام که همانا احساسِ تکلیف در میان آنان بود، تفسیر کرد.

دسترسی سریع
خیابان فرصت