سرباز وطن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

سرباز وطن

دانلود مجله سرباز وطن نسخه الکترونیکی مجله سرباز وطن منتشر شد/سرداری که جاودانه شد

برنامه "سرباز وطن" رادیو گفت و گو با هدف معرفی مکتب شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در قالب مجله الکترونیکی منتشر شد

1398/11/21
|
12:56

همانگونه که رهبری معظم انقلاب تاکید دارند، حراست از شخصیت و میراث ماندگار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ، امری خطیر است تا خدای ناکرده انحراف و التقاطی در این مکتب اتفاق نیفتد. شهید سلیمانی انسانی فراجناحی، اما ذوب در انقلاب و ولایت بود که در دوران حیات مبارکش، ستون خیمه اقتدار و امنیت کشور و پس از شهادت نیز در آتشفشان خونخواهی ملت ایران متجلی شد تا نیروی افزونتری به انقلاب اسلامی در مسیر «گام دوم» باشد. حاج قاسم سلیمانی قدرت نرم انقلاب اسلامی و نماد و نمود مکتب مقدس امام خمینی(ره) در جهان بود و مکتب امروز «شهید» سلیمانی نیز بایستی بیش از پیش تبلور اقتدار ومنشاء صدور انقلاب اسلامی باشد. از جمله آثار و تبعات شهادت او، مجموعه رخداد هایی است که پس از شهادتش اتفاق افتاد و در قالب «استراتژی انتقام سخت»، هندسه قدرت و اقتدر آینده منطقه استراتژیک غرب آسیا را تشکیل می دهند. حمله موشکی ایران به عین الاسد و فروریزی ابهت بین المللی آمریکا، مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج آمریکا از این کشور، تهاجمی تر شدن جبهه مقاومت، اتحاد و انسجام ملی در ایران، نضج گیری حرکت های ضد آمریکایی در منطقه و ... از جمله آثار کنونی شهادت شهید سلیمانی است که عمق و ابعاد راهبردی آن را نیز باید با حوصله به انتظار نشست.

تبیین و تحلیل ترور و مجموعه تحولات پس از ترور سپهبد شهید سلیمانی محور برنامه «سرباز وطن» رادیو گفت و گو بود که با بهره گیری از ظرفیت اساتید برجسته دانشگاه و تحلیل گران مسایل سیاسی تلاش کرده است در حد بضاعت خود، گامی در راستای معرفی مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی در این شماره از مجله بردارد.

بررسی شهادت شهید سپهبد سلیمانی از منظر حقوق بین الملل

فصل اول مجله سرباز وطن با بهرمندی از صحبت های دکتر محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، دکتر سیّد مجید تفرشی معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و اساتید دیگر حقوق بین الملل به بررسی زوایای مختلف ترور شهید سلیمانی و روش های پیگیری آن در چهارچوب حقوق بین الملل پرداخته است.

دکتر عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری به شهادت رساندن سردار سلیمانی را ورای پدیده تروریسم توصیف کرد و گفت: وقتی می‌گوییم تروریسم یا تروریسم دولتی، یعنی فرد یا گروهی علیه یک فرد یا گروه دیگری دست به اقدام تروریستی می‌زند. امّا در این‌جا کاملاً ماهیّت موضوع با این اقدامی که ایالات متّحده انجام داده است متفاوت است. بدین معنی که آمریکا دست به جنایتی بزرگ و بسیار فراتر از یک اقدام تروریستی زده است؛ چراکه اقدام شنیع این کشور، مصداق «جنایت بین المللی» است.

همچنین دکتر تفرشی معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه پیرامون موضع گیری قوه قضائیه در مجامع بین المللی علیه آمریکا گفت: در این زمینه شعبه 55 قوه قضائیه فعال شده است و ستاد حقوق بشر نیز درخواست کرده است که این موضوع را در محافل قضایی بین المللی پیگیر شود. در کنار آن فعالیت ها و ظرفیت کنسولی وزارت امور خارجه نیز باید فعال شود تا مسئولیت بین‌المللی شخص ترامپ و هیئت حاکمه‌ی آمریکا احصا شود. یعنی نباید از کنار این قضیه به راحتی گذشت. اینکه به راحتی یک جنگی آغاز شود، فضایی جنگی را بر منطقه حاکم گردد و در این وضعیت این هواپیما سقوط کند و فشار بسیاری بر جمهوری اسلامی وارد شود، نباید امریکا قصر در برود. این سیل را امریکا ایجاد کرده‌ است و این بار روانی توسط آمریکا ایجاد شد.
انتقام سخت؛ از حمله موشکی به عین الاسد تا ترویج مکتب شهیدسپهبد سلیمانی

در فصل دوم با نگاهی به علت شهادت شهید سپهبد سلیمانی و استراتژی انتقام سخت جمهوری اسلامی ، تحلیل های جامعی از اساتیدی چون سردار دکتر حسن رستگارپناه مسئول مرکز مطالعات امنیّت ملّی پایدار دانشگاه جامع امام حسین(ع)، دکتر فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و دکتر یاسر شامانی /تحلیلگر و پژوهشگر مسائل بین الملل آورده که به بیان انگیزه های آمریکا از ترور شهید سلیمانی و تبعات آن در منطقه پرداخته است.

دکتر رستگار پناه در پاسخ به این سوال که باتوجه به تاکید رهبری مبنی بر انتقام سخت ، این واژه به چه معناست وکدام انتقام در شأن خون مطهر سردار بزرگوار اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی است،گفت: انتقام عقبه‌ای در استراتژی ما دارد که مسائل گسترده و روی هم رفته ای را شامل می شود. امریکایی ها در حین مبارزه ما با داعش بارها جبهه مقاومت را در سوریه و عراق هدف قرار دادند و بارها جمهوری اسلامی و جریان مقاومت منطقه ای را تهدید نمودند. در این مسیر مقام معظّم رهبری فرمودند: دیگر زمان بزن و در رو گذشته است، اگر زدید محکم می‌خورید. این استراتژی توسّط مقام معظّم رهبری ترسیم شده بود. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نماد اراده ملت ایران و انقلاب اسلامی بود؛ وقتی اعلام کردند تا سه ماه آینده تشکیلات داعش را از صحنه‌ی جغرافیای جهان برمی‌داریم، برداشت. یعنی اراده، همّت، شجاعت، تفکّر و طرح‌ریزی دقیقی را که ایشان انجام داد، جایگاه جبهه‌ی مقاومت رفعت بخشید.آمریکایی‌ها نمی‌توانستند این را تحمّل کنند و ایشان به شهادت رسید. شهید سلیمانی بارها قبل از این تا آستانه شهادت رفتند؛ همانگونه که شهید مغنیه و دیگر شهدای مقاومت به شهادت رسیدند. شهادت حاج قاسم سلیمانی می‌توانست در سوریه یا در یک جبهه‌ی نبرد دیگر باشد. ایشان سینه به سینه‌ی داعش و لحظه به لحظه در کنار رزمندگان جبهه‌ی مقاومت ظرفیت‌افزایی میکردند و در آتش جنگ و نبرد بال تروریسم جنگید، لذا هر لحظه ممکن بود او در این شرایط به شهادت برسد، ولی خداوند آن زمان‌ها را مقرّر نکرده بود. با این وجود تقاص شهید سپهبد سلیمانی سنگین خواهد بود. انتقام شهید سلیمانی در پروسه ای گسترده، طولانی و عمیق اما صبورانه شکل خواهد گرفت. شرایط امروز ما در منطقه، غرب آسیا و همچنین در جهان به گونه‌ای است که اراده‌ی پولادین جبهه‌ی مقاومت برای قدرت‌های بزرگ به اثبات رسیده است و آن‌ها هر لحظه‌ای منتظر شکست خود هستند.

شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و تحولات راهبردی غرب آسیا

فصل سوم مجله سرباز وطن در گفت و گو با دکتر علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر سعد الله زارعی، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا و دکتر مهران طهماسبی، مشاور مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفان ، تاثیر شهادت شهید سپهبد سلیمانی بر معادلات راهبردی را به تشریح کرده است.

دکتر آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت در بیان اهداف امریکایی ها در منطقه گفت: نظام اقدام تروریستی امریکا در شهادت شهید سلیمانی و شهید ابومهندس کاملا عکس العملی و بی برنامه بود که آثار آن را تحلیل نکردند. رأیی که پارلمان عراق به خروج آمریکایی‌ها داد، اصلاً قابل تصوّر نبود و این عملیات سبب شد که این اتّفاق افتاد. قسمت دوم موجی بود که این حادثه بر اذهان عراقی ها انداخت تا از آن غفلتی که سالها دچار آن شده بودند و کشور خود را در دست اشغالگران رها کردند، رها شوند. این تظاهرات عظیمی را که در بغداد بر علیه اشغالگران و پیگیری مصوّبه‌ی مجلس برای عملیاتی شدن و اجرا شدن صورت گرفت، نشان دهنده این بیداری است. این وضعیت باعث شد تا عکس العمل عجیب‌تر آمریکا به این‌که قطع سرمایه‌گذاری می‌کند و با عراق چنین و چنان می‌کند دیده شود که اینک خود را در جایگاه متخاصم عراق ببیند. است.

مکتب شهید سلیمانی؛ از دشمن شناسی تا نقش الگویی در مدیریت سیاسی کشور

دشمن شناسی در مکتب سلیمانی مهمترین محور بحث اساتید علم سیاست در فصل چهارم این مجله بود که در گفت و گو با دکترمهدی فضائلی کارشناس ارشد مسائل سیاست داخلی و بین الملل، دکتر حمیدرضا مقدم فر مشاور فرهنگی و رسانه ای فرمانده کل سپاه پاسداران اسلامی و دکتر عماد افروغ جامعه شناس و نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

دکتر فضائلی کارشناس ارشد مسائل سیاست داخلی و بین الملل در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه چه عنصری در وجود و شخصیت شهید سردار سلیمانی وجود داشت که شهادت او توانست بدین صورت مردم را علیه یک دشمن واحد همدل و متحد کند؟ گفت: مقام معظم رهبری پرده را کنار زدند که ما بتوانیم حقیقت را ببینیم. یکی از حقایق مهمی که در این خطبه ها مطرح شد و به لحاظ معرفتی فوق العاده حائز اهمیت می باشد، این است که ما حقیقت واقعی پشت صحنه این تشییع را ببینیم و متوجه شویم. اگر بخواهیم براساس آموزه های دینی و تجربیات موجود صحبت کنیم؛ این حتما یک هدایت الهی است .این هدایت چرا اتفاق افتاد و چرا خداوند اراده اش اینگونه تعلق گرفت که این جمعیت عظیم را دلهایشان را به سمت سردار بزرگ ببرد، به زمینه هایی برمی گردد که ایشان فراهم کرده بودند. به این معنا که ایشان یک زمینه جلب توجه الهی را فراهم کرده بود. شهید سلیمانی شخصیتی بود که مهمترین ویژگی ایشان اخلاص بود. و این خلوص در کنار رشادت ها و خدمات بسیار بزرگی که ایشان انجام داده بود خدای متعال اینگونه به او پاداش می دهد. دشمن شهید سلیمانی را بیشتر از ما شناخته بود، چرا که منافع دشمنان را به خطر انداخته بود و انها سال ها بر او تمرکز نموده بودند.

شهادت شهید سلیمانی؛ میراث ماندگار و الگوی سیاست خارجی

و در فصل آخر این مجله با نگاهی به میراث ماندگار به موضوع حاج اسماعیل قاآنی و میراث و مکتب ماندگار شهید سپهبد حاج سلیمانی در گفت و گو با سردار محمد کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله بحث ، شهادت سردار قاسم سلیمانی و آثار آن بر رفتار سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران را در صحبت با محسن پاک آئین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و کارشناس ارشد روابط بین الملل و همچنین قدرت نرم انقلاب اسلامی در جهان اسلام و سردار سلیمانی را با دکتر کاظم انبارلویی معاون سیاسی حزب مؤتلفه اسلامی و از فعّالان سیاسی و رسانه‌ای کشور به بحث نشستند.

پاک آئین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی و کارشناس ارشد روابط بین الملل معتقد است: شهید سپهبد سلیمانی غیر از اینکه در عرصه جنگ و نبرد بزرگترین فرمانده ضدتروریستی دنیا بودند مدبر و در عین حال صاحب نظر هم بودند. نظریه که ایشان دارند تامین امنیت منطقه ایی است و نظریه درست و مهمی است. ایشان معتقد بود اگر ایران می خواهد امن باشد، عراق، لبنان و سوریه نیز باید امن باشد. اگر در خلیج فارس به دنبال امنیت هستیم باید بقیه کشورها هم به دنبال این مسئله باشند.

شهید سلیمانی مظهر بندگی و اخلاص و یک مومن خداترس بود که تنها نامش منافی با ظلم و جنایت در جهان بود این اصول مهم از وی شخصیتی محبوب و جهانی ساخت تا بعد از خود راه و رسمش مکتبی باشد برای آنانکه مسیر مستقیم را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند.

شما مخاطبان محترم می توانید شرح راه و رسم مکتب سردار سلیمانی را در فایل pdf به پیوست این خبر مشاهده کنید.

دسترسی سریع
سرباز وطن