شو پنجره بگشا هر روز از ساعت 10:00 به مدت 110 دقیقه

رادیو گفت و گو

شو پنجره بگشا

فوق تخصص مراقبت های ویژه مطرح كرد: اعلام آمادگی داروسازان بزرگ کشور برای ساخت داروی ضد ویروس کرونا

محمدرضا هاشمیان با اشاره به اعلام آمادگی شرکت های داروسازی برای تولید آویگان در کشور اظهار کرد: امیدواریم با توجه به اینکه بسیاری از داروسازان بزرگ کشور اعلام کردند ما می توانیم فرآورده را خودمان تولید کنیم این اجازه را وزارت بهداشت بدهد.

1399/01/16
|
08:37
|

برنامه «شو پنجره بگشا» رادیو گفت و گو با دکتر محمدرضا هاشمیان فوق تخصص مراقبت های ویژه و استاد دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان مسیح دانشوری به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدرضا هاشمیان با اشاره به نامه وزارت بهداشت خطاب به رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین باری بود که نامه شخصی از وزارت بهداشت داشتم و در آن نوشته شده بود «دکتر هاشمیان گفته است یک دارو درمان قطعی بیماری کرونا را می دهد».

وی افزود: این سخن جای تعجب دارد چراکه الان از هر کسی بپرسید می گوید کرونا درمان قطعی ندارد. این عجیب است که وزارت خانه ای برای استاد رسمی دانشگاه شهید بهشتی، نامه ای بنویسد که این استاد گفته است داروی قطعی کرونا وجود دارد.

فوق تخصص مراقبت های ویژه تاکید کرد: اگر کسی ادعا کند کرونا درمان قطعی دارد این بر خلاف علمی است که امروز داریم می بینیم چون همه در دنیا پیگیر هستند تا داروی قطعی کرونا را پیدا کنند. همان طوری که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد واکسن کرونا 18 ماه بعد ممکن است ساخته شود.

وی متذکر شد: کرونا با یک دارو هیچ وقت درمان نمی شود، همانطوری که آنفولانزا با یک دارو خوب نمی شود.

هاشمیان با اظهار بر اینکه یکی از داروهایی که در مراحلی از بیماری می تواند جواب دهد با عنوان داروی فاوی پراویر «آویگان» است و کاملا ضد ویروس است، گفت: البته ما چندین داروی ضد ویروس در خصوص این بیماری داریم استفاده می کنیم. نوعی از این دارو کارایی ضعیفی دارد. اما نوع دیگری ازا ین دارو تزریقی و بسیار موثر است و مورد قبول سازمان غذا و دارو ایالات متحده است.

وی افزود: خوشبختانه داروی نوع دوم در کشور توسط گروه چینی که ابتدا وارد شدند و سازمان جهانی بهداشت توزیع شد و خیلی از بیمارستان ها در حال استفاده هستند. داروی گرانقیمتی است و خوشبختانه در کشور ما هم در حال تولید است.

استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: داروی نوع سوم، داروی فاوی پراویر یا آویگان که یک داروی خوراکی است و توسط ژاپنی ها ساخته شده و بعد در چین استفاده شده است. فکر می کنم ما سومین کشوری هستیم که از این دارو استفاده می کند.

وی در خصوص نحوه واردات این دارو و درمان بیماران گفت: وقتی که این دارو را به ما دادند ابتدا به صورت مسافری برای چند تا بیمار نوشتیم و درخواست کردیم و آمد و استفاده شد و نتایج جالبش را دیدیم.

هاشمیان افزود: بعد این دارو برای 30 بیمار از وزارت بهداشت به صورت طرح آزمایش بالینی گرفته شد و زیر نظر مجموعه پزشکی مسیح دانشوری این دارو داده شد و این کار را شروع کردیم. بعد از استفاده نتایج بسیار جالبی گرفتیم و بسیاری از این بیماران سلامتی شان را بدست آوردند. بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم داروهای دیگر را کنار بگذاریم و از این دارو استفاده کنیم.

وی در عین حال گفت: البته ما داروهای دیگری را هم داریم استفاده می کنیم اما داروهای ضد ویروس ما در درجه اول این دو دارو هستند.

فوق تخصص مراقبت های ویژه با اشاره به اعلام آمادگی شرکت های داروسازی برای تولید آویگان در کشور اظهار کرد: امیدواریم با توجه به اینکه بسیاری از داروسازان بزرگ کشور اعلام کردند ما می توانیم فرآورده را خودمان تولید کنیم این اجازه را وزارت بهداشت بدهد. وزارت بهداشت منتظر طرح های بالینی است که در کشور دارد انجام می شود.

وی با ذکر این نکته که ما به عنوان کادر درمانی جنبه درمانی را در نظر می گیریم، بیان کرد: ما سعی می کنیم داروهای مختلفی را داشته باشیم تا اگر بیماری به دارو جواب ندهد بتوانیم از داروی دیگری استفاده کنیم.

هاشمیان با اشاره به اظهارات خود در فضای مجازی گفت: متاسفانه شبکه های معاند از این جریان سو استفاده هایی دارند می کنند و اینها تشنج و تشییج را ایجاده کرد و تمامی پزشکان را ناراحت کرده است که چرا وزارت بهداشت برای اولین بار چنین ارتباطی را با یک پزشک ایجاد می کند.

وی ابراز کرد: مسئله کرونا جهانی است اما برای ما کادر پزشکی و پرستاری وقتی می بینیم بیمار به بیمارستان آمده و شرایطش دارد بدتر می شود و بعضا نمی توانیم هیچ کاری کنیم، در این وضعیت بسیار ناراحت می شویم. ما برای مردم مان بهترین ها را می خواهیم و تاکنون ما از نظر درمان خوب عمل کردیم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی متذکر شد: اکنون شرایط بحث و دعوا نیست. ما می توانیم مناظره علمی کنیم و به نتیجه مناسبی برسیم.

دسترسی سریع
شو پنجره بگشا