راه حل یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه حل

جوزری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ ابهام در قیمت مواد اولیه، تولید را فلج کرده است

یک کارشناس حقوق در حوزه تولید گفت: مهم‌ترین عامل عدم تولید در کشور، غیر قابل پیش بینی بودن، تغییرات قیمت مواد اولیه و قیمت محصولات است.

1399/07/09
|
16:00
|

افشین جوزری، کارشناس حقوق در حوزه تولید در مصاحبه با برنامه «راه حل» رادیو گفت‌وگو گفت: مقام معظم رهبری، سال 99 را سال جهش تولید اعلام کردند و فرمودند که به نحوی عمل کنید که تغییر محسوسی در زندگی مردم انجام شود.

وی، سیستم امنیتی و دفاعی اقتصاد را تولید دانست و تصریح کرد: براساس نظر سنجی‌های صورت گرفته سه مولفه بسیار مهم که بیشترین تاثیر مخرب را بر تولید داشته‌اند، شامل غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌های اقتصادی و قوانین و مقررات اجرایی کسب و کار و دشواری تامین مالی از بانک‌ها می‌باشد.

این کارشناس حقوق در حوزه تولید بیان کرد: یکی از سخت‌ترین کارها برای تولید‌کننده نیز اخذ تسهیلات از بانک‌ها بوده چرا که بانک‌ها سال‌هاست به انباشت منابع‌شان در بنگاه‌داری روی آورده‌اند و به سختی پرداختی به جهت تسهیلات دارند.

جوزری خاطر نشان کرد: یک اقدام بسیار عجیبی که توسط بانک‌ها صورت می‌گیرد این است که 25 درصد از مبلغ ضمانت نامه را از تولیدکننده پول می‌گیرد و پس از آن ضمانت را صادر می‌کند.
وی با بیان اینکه جریمه تاخیر دیرکرد اکنون یکی از منابع درآمدی بانک‌ها به شماره می‌رود، یادآور شد: بانک‌ها قراردادها را به نحوی می‌بندند که اگر واحد تولیدی تعطیل شد آن واحد را به تملک خود در می‌آورند.

کارشناس حقوق در حوزه تولید گفت: بانک‌ها، در صورت عدم پرداخت در سر رسید و معوق شدن و حراج و فروش کالا یا مراجعه به محاکم وصول خود را باید دریافت کنند، اما آن‌ها علاوه بر انعقاد عقود اسلامی به لحاظ عدم آگاهی تولیدکننده و علی‌رغم میل باطنی وی به طور مجزا وکالت بدون تشریفات اجرایی به نسبت خود قراردادی را منعقد می‌کنند.

جوزری تصریح کرد: این مهم مورد نهی قانون‌گذار است، اما بانک‌ها از این منع استفاده کرده و کارگاه را در رهن می‌گذارند، وکالت فروش می‌گیرند و اموال تولیدکننده را هم می‌گیرند که راه حل این امر انعقاد قراردادهای سه جانبه است که مابین تولیدکننده، بانک و خریدار محصول بسته شود تا کارگاه بتواند به ادامه حیات خود ادامه دهد.

در ادامه این برنامه محمد کمیلیان اظهار کرد: یکی از مسائلی که سبب شده که برخی از کسب‌وکارها به سمت نابودی رود این است که شبکه بانکی ما به شبکه‌های بانکی بین المللی متصل نبوده و به دلیل عدم ارتباط با شبکه‌های خارجی تولید کننده نمی‌تواند از تسهیلاتی همچون ریفایننس استفاده کند.

وی افزود: باتوجه به تلاطمات بسیار شدید ارزی و عدم ثبات بازار عملا تولید، ضرر در ضرر بوده و باتوجه به بازارهای موازی ناخودآگاه حفظ دارایی‌ها به سختی انجام شده و تولید کننده صرفا به دنبال نگهداری سرمایه خود است.

این تولیدکننده نمونه کشور با تاکید بر اینکه مراودات غیرمالی با کشورهای همسایه، عملا امکان‌پذیر نخواهد بود، خاطر نشان کرد: عدم ثبات بازار و تحریم‌ها سبب می‌شود که در تجارت و تولید دچار مشکل شویم.

کمیلیان بیان کرد: نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که با دستور نمی‌توان تولید را ایجاد کرد، چراکه این مهم به قاچاق منجر می‌شود.

دسترسی سریع
راه حل