خبر آنلاین: اگر دولت مصوبه‌ی افزایش ده درصدی حقوق بازنشستگان را اصلاح نكند، مصوبه ملغی می‌شود

اسماعیلی با اشاره به نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور برای لغو مصوبه افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان بیان كرد: اگر اصلاح صورت نگیرد پس از یك هفته آن مصوبه خود به خود ملغی می شود و باید افزایش 38 درصد حقوق بازنشستگان انجام شود.

1401/05/18
|
13:28

ولی اسماعیلی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو به اقدامات انجام شده در خصوص حقوق بازنشسته‌ها اشاره و گفت: وقتی مصوبه دولت برای افزایش حقوق بازنشسته‌ها ابلاغ شد، مقرر شد برای حداقل بگیرها 57 درصد و برای سایر سطوح 10 درصد افزایش حقوق داشته باشند.

وی با اشاره به ماده 96 قانون تامین اجتماعی و قانون اساسی تصریح كرد: كمیسیون اجتماعی و مجلس آن مصوبه را مغایر با قانون اعلام كرد. در ماده 96 قانون تامین اجتماعی آمده است افزایش حقوق بر اساس معیشت و تورم ماهانه باید محاسبه شود. رویه گذشته این بود كه شورای عالی كار یا هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی مصوبه حقوق را به دولت ابلاغ و مصوب می‌كرد اما برای نخستین بار دولت مصوبه را نپذیرفت و صرفا 10 درصد را مصوب كرد كه مجلس وارد شد و آن را غیر قانونی دانست.

عضو هیئت رئیسه كمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینكه هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی موافق افزایش 38 درصد حقوق بازنشستگان است، اظهار كرد: نظر كمیسیون اجتماعی برای افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان مورد تائید اعضای هیئت تطبیق هم قرار گرفت.

وی افزود: ابتدا یك نامه مشورتی به دولت مبنی بر اصلاح مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان دولت ابلاغ شد و پس از آن بر اساس قانون رئیس مجلس ده روز پیش نامه‌ای به شخص رئیس جمهور برای لغو مصوبه دولت در این مورد و اصلاح آن نوشته شد. مجلس منتظر است آن مصوبه تغییر و اصلاح كند. البته دولت باید ظرف یك هفته این اصلاح را انجام می‌داد و یا به شورای عالی كار و هیئت مدیره تامین اجتماعی عودت داده شود.

اسماعیلی درباره ادامه روند كار توضیح داد و بیان كرد: اگر اصلاح صورت نگیرد پس از یك هفته آن مصوبه خود به خود ملغی می‌شود و باید افزایش 38 درصد حقوق بازنشستگان انجام شود.

عضو هیئت رئیسه كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: مجلس و كمیسیون اجتماعی به عنوان قانون گذار و ناظر بر حسن اجرای قوانین تمام مراحل برای تحقق حقوق بازنشستگان را طی كرده است؛ به طوری كه در همان روز ابلاغ مصوبه هیئت دولت برای افزایش فقط 10 درصدی حقوق بازنشستگان، بنده به رئیس جمهور نامه نوشتم و حتی لحظه‌ای را در این زمینه غافل نشدم.


دسترسی سریع