خبرگزاری فارس: بدبینی‌ها به آمریکا و اروپا به حق بود

سخنگوی وزارت خارجه کشور در دولت اصلاحات در خصوص برجام گفت: در ارتباط با موضوع برجام با توجه به تجربیات پیشین، باید تضمین‌های بیشتری می‌گرفتیم و پیچ‌های آن را سفت‌تر می‌بستیم.

1399/05/15
|
13:56

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات مصاحبه‌ای با رادیو گفت‌وگو انجام داده است که مهمترین بخش‌های آن در ادامه آمده است.

- برجام یک ضرورت بود و نظام در پشت آن قرار داشت و کسی با انعقاد آن مخالفتی نداشت. البته از همان ابتدا بدبینی‌هایی به آمریکا و اروپا وجود داشت که این بدبینی‌ها نیز به حق بود.

- برجام یک مدتی توانست فرصت های خوبی را برای کشور به وجود آورد ولی آنچه که انتظار داشتیم، محقق نشد و حتی خسارت‌هایی نیز در این چارچوب به کشور وارد شد.

- من مذاکره در مورد برجام را دو سر سود می‌دانستم و همیشه گفته‌ام توافق کردن با آمریکا آسان‌تر از عملیاتی و اجرایی کردن آن است.

- آمریکایی‌ها در طول این سال‌ها نشان داده‌اند، مذاکره و توافق می‌کنند ولی در اجرای تعهداتشان دبه می‌کنند.

- بیانیه «الجزایر» را با آمریکا به امضا رسانده‌ایم ولی آنها اجرایش نکردند، در مورد افغانستان با آنها مذاکره کردیم ولی دولت واشنگتن در اجرای تعهدات خود دبه درآورد در ارتباط با موضوع برجام نیز با توجه به تجربیات پیشین، باید تضمین‌های بیشتری می‌گرفتیم و پیچ‌های آن را سفت‌تر می‌بستیم.

- برجام این درس را برای ما داشت که به آمریکا و اروپا نباید اعتماد کنیم و نقطه قوت ما در داخل کشور است.

- ما در عرصه مقاومت و در کشورهایی همچون سوریه، لبنان و عراق خوب عمل کردیم البته در چند سال اخیر با توجه به اولویت های ناخواسته‌ای که به کشور و وزارت خارجه تحمیل شده است کمی نسبت به همسایگان غفلت شده است.

- دستگاه دیپلماسی کشور در این سال ها شرایط سختی را پشت سر گذرانده است و برخی اوقات وزارت خارجه باید کارهایی را انجام دهد که در قبال آن مسئولیتی ندارد، ولی انتظارها در ارتباط با انجام آن اقدامات، متوجه وزارت امور خارجه است

دسترسی سریع