خبرگزاری آنا؛ استفاده از انرژی‌های پاک باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با اشاره به ظرفیت‌های بالای انرژی خورشیدی در کشور، گفت: استفاده از انرژی‌های پاک باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود.

1400/09/08
|
07:58

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، داریوش گلعلی‌زاده، معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در برنامه روزنه رادیو گفت‌وگو گفت: در سال 96 با تصویب قانون هوای پاک و 13 آئین‌نامه اجرایی راهکارهای مدیریتی و تکالیف هزینه‌ای اقدامات زیست‌محیطی تهیه و تدوین شد.

وی با اشاره به وارونگی هوا در فصل زمستان و انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی اظهار کرد: ازجمله اقدامات کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها استفاده از سوخت‌های استاندارد، تولید و به‌کارگیری وسایط نقلیه برقی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، بررسی استانداردهای موتورسیکلت‌ها و غیره است. اقدامات کنترل آلودگی هوا به 2 دسته اقدامات کوتاه‌مدت نظیر معاینه فنی خودروها و بهینه مصرف کردن انرژی و اقدامات بلندمدت مانند خارج کردن وسایط نقلیه فرسوده تقسیم می‌شود.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم محیط‌زیست کشور با اشاره به سهم موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوا، خاطر نشان کرد: 92 درصد از موتورسیکلت‌ها استانداردها مورد نیاز را اخذ نمی‌کنند. هر موتورسیکلت فرسوده همانند یک ماشین، استاندارد آلودگی ایجاد می‌کند.

گلعلی‌زاده افزود: برای کاهش آلودگی هوا تکالیفی داریم. برخی از این تکالیف جزو بایدها و برخی جزو نبایدها است. دولت باید در برابر اقداماتی که مغایر با سیاست‌های آلودگی هوا است، ایستادگی کند در صنعت خودروسازی عدم تداوم استانداردهای تولیدات داخلی باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: در زمستان با تأمین گاز موردنیاز برای صنایع مواجه هستیم و با بهینه مصرف کردن و جلوگیری از مصرف مازاد می‌توانیم گام مؤثری در کاهش آلودگی هوا بر دارید زیرا پایه تولید انرژی در کشور ما انرژی‌های فسیلی ست.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت‌های بالای انرژی خورشیدی در کشور، گفت: استفاده از انرژی‌های پاک باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود و در حوزه مدیریت شهری با توسعه حمل‌ونقل عمومی و تشویق مردم به استفاده از مترو، اتوبوس و تاکسی، می‌توانیم گام بسزایی برای کنترل آلودگی هوا برداریم.

انتهای پیام/4167/

دسترسی سریع