صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مقاومت بخش اداری به ویژه بدنه دولت نسبت به اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار انتقاد کرد و گفت: شاهد کارشکنی های زیادی در این حوزه هستیم.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اقدامات ضروری برای بهبود فضای کسب و کار و در ارتباط تلفنی با محمد حسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

فرهنگی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو اظهار کرد: چندین گزارش نظارتی درخصوص قانون بهبود فضای کسب و کار در مجلس قرائت و بعضاً به مراجع مختلف از جمله دولت و قوه قضائیه ارسال شده است.

وی در رابطه با چرایی اجرایی نشدن این قانون افزود: دولت ها به دلیل بروکراسی های موجود در دستگاه های ذیربط عملا این قانون را ابلاغ و اجرا نمی کردند و در اثر همین پیگیری ها و فشارهای مجلس بوده که شاهد اجرای 20 درصدی این قانون هستیم. شوراهای گفت و گو در استان ها نیز در اثر تصویب این قانون تشکیل شده و در مواردی هم با آثار خوبی همراه بوده اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از مقاومت بخش اداری به ویژه در بدنه دولت نسبت به اجرای این قانون گفت: تصور کارمندان دولت در دستگاه های مختلف این است که اگر مانع تراشی نکنند جایگاه شغلی آنها به مخاطره خواهد افتاد و در نتیجه کارشکنی های زیادی در این راستا صورت می گیرد.

این نماینده مجلس در ادامه "گفت وگوی اقتصادی" از شبکه رادیو گفت و گو، خاطرنشان کرد: مجلس در مواردی که نیازی به آئین نامه نیست قوانین را معطل آئین نامه ها نمی کند اما واقعیت این است که جنس اجرا با سیاست گذاری و ایجاد ریل تفاوت دارد. یعنی باید تاریخ مشخص و وظایف معین به دستگاه های ذیربط ابلاغ شود که این اتفاق امکانپذیر و البته نیازمند عزم عمومی است.

فرهنگی در رابطه با نقش قوه مجریه در این خصوص گفت: ما در مواردی شاهد بودیم که اراده یک مسئول به کاهش موانع و بهبود فضای کسب و کار کمک شایانی کرده و در مقابل هم عدم اراده یک مسئول این روند را با کندی مواجه کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابراز داشت: لازمه گرفتار نشدن مردم به بروکراسی های زائد برای سرمایه گذاری و انتقال امکانات آنها به حوزه تولید، وجود اراده جدی در مسئولان اجرایی است.

فرهنگی با اشاره به راهکارهای هدایت نقدینگی جامعه به سمت تولید بیان داشت: سرمایه به طور کلی فرّار است و از هر نقطه ای که احساس خطر کند به آن سمت نخواهد رفت. تولید در شرایط فعلی وضعیتی ندارد که علائق سرمایه گذار را به سمت خود جذب کند و در نتیجه سرمایه ها به سمت بازارهای کاذبی چون مسکن و خودرو جذب می شوند که هیچ اثری در خودکفایی و توسعه کشور ندارند.

مرتبط با این خبر

  • مشکل دلالان هستند نه وجود سایت ها و کانال های فروش

  • ماجرای 52 حکمی که روحانی قولش را داد، چه بود؟

  • اراده ملی برای بهبود فضای کسب و کار وجود ندارد

  • عرصه ی تولید نیازمند شبکه ی راهبرد نوآوری است

  • رتبه ی ضعیف کسب و کار ایران نتیجه ی دولت زدگی اقتصاد است

  • ثبات در بازار ارز به تولید جان تازه ای می بخشد

  • ضرورت آموزش به نیروهای کار برای افزایش بهره وری

  • 96درصد واحدهای صنعتی متعلق به بخش خصوصی است

  • بهبود فضای کسب و کار مقدم بر واگذاری است

  • کم کاری وزارتخانه ها؛ مانع بهبود فضای کسب و کار